Rozwiązanie umowy i wysokość odprawy w związku z przejściem na emeryturę

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Ubezpieczonemu, co do zasady w wieku 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna, przysługuje emerytura. W celu jej pobierania uprawniony pozostający w stosunku pracy jest zobowiązany złożyć w ZUS od…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.
Ubezpieczonemu, co do zasady w wieku 60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna, przysługuje emerytura. W celu jej pobierania uprawniony pozostający w stosunku pracy jest zobowiązany złożyć w ZUS odpowiednie dokumenty oraz rozwiązać stosunek pracy. Prawo do emerytury ulega bowiem zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Korekta miesięcznej i rocznej składki zdrowotnej

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Dorota WyderskaGeneralnie korektę dokumentów rozliczeniowych, w której płatnik chce poprawić kwotę składki zdrowotnej, należy przekazać do ZUS najpóźniej do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpła…

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Dorota Wyderska
Generalnie korektę dokumentów rozliczeniowych, w której płatnik chce poprawić kwotę składki zdrowotnej, należy przekazać do ZUS najpóźniej do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej wynikającej z jej rocznego rozliczenia. Jeśli nie przekaże takiego wniosku, wówczas korekty dokumentów rozliczeniowych ze składką zdrowotną powinien dokonać nie później niż do 30 czerwca.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Jednoczesne wykonywanie kilku zleceń a składki ZUS

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Dorota WyderskaJeśli wykonywana umowa zlecenia jest dla zleceniobiorcy jedynym źródłem przychodu, to podlega on z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, tj. emerytalnemu, rentowym …

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Dorota Wyderska
Jeśli wykonywana umowa zlecenia jest dla zleceniobiorcy jedynym źródłem przychodu, to podlega on z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, tj. emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wszystkie te ubezpieczenia są wtedy dla niego obligatoryjne niezależnie od okresu wykonywanej umowy zlecenia czy wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego z racji wykonywanego zlecenia. Inaczej jest w przypadku, gdy zleceniobiorca pracuje jednocześnie na kilku umowach zlecenia.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Uzupełnienie dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla celów wypłaty świadczenia chorobowego w razie podwyżki wynagrodzeń

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (576) z dnia 10.03.2023 r.Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego roczne składniki wynagrodzenia, zmniejszane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, wlicza się do tej podstawy w wysokości 1/12 kwo…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (576) z dnia 10.03.2023 r.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego roczne składniki wynagrodzenia, zmniejszane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, wlicza się do tej podstawy w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatkowe wynagrodzenie roczne, ze względu na sposób ustalania jego wysokości, jest proporcjonalnie zmniejszane za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy, dlatego przed uwzględnieniem w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego podlega uzupełnieniu.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorców

Gazeta Podatkowa nr 29 (2008) z dnia 11.04.2023 r., autor: Dorota WyderskaW 2023 r. w kwietniowych dokumentach rozliczeniowych niektórzy przedsiębiorcy będą musieli dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców …

Gazeta Podatkowa nr 29 (2008) z dnia 11.04.2023 r., autor: Dorota Wyderska
W 2023 r. w kwietniowych dokumentach rozliczeniowych niektórzy przedsiębiorcy będą musieli dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców opłacających podatek na zasadach ogólnych oraz zryczałtowany podatek dochodowy. Roczne rozliczenie ma na celu zweryfikowanie, czy kwota składki zdrowotnej obliczonej od rocznej podstawy wymiaru różni się od sumy tych składek wykazanych w dokumentach za poszczególne miesiące roku kalendarzowego (u ryczałtowców) lub składkowego (u przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych).
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Doliczanie okresu wychowywania dzieci do emerytury

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023 r., autor: Bożena DziubaPrzypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla m…

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023 r., autor: Bożena Dziuba
Przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem (...) są zaliczane do okresów nieskładkowych.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Zasiłek opiekuńczy w trakcie przerwanego macierzyńskiego

Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023 r., autor: Honorata UrbaniakWśród świadczeń chorobowych wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego ustawodawca przewidział m.in. zasiłek macierzyński. Przysługuje on przez okres ustalony przepisami Kodeksu p…

Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023 r., autor: Honorata Urbaniak
Wśród świadczeń chorobowych wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego ustawodawca przewidział m.in. zasiłek macierzyński. Przysługuje on przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a więc w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie - przez okres do 52 tygodni, tj. 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przy czym, na zasadach przewidzianych w przepisach K.p., w zależności od zaistniałych okoliczności, istnieje możliwość, np. przerwania urlopu.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Rozliczanie wydatków na napoje i wyżywienie poniesionych podczas podróży służbowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Dieta w krajowej podróży służbowej jest przeznaczona na wyrównanie zwiększonych kosztów wyżywienia, a w podróży zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia oraz innych drobnych wydatków. Pracod…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.
Dieta w krajowej podróży służbowej jest przeznaczona na wyrównanie zwiększonych kosztów wyżywienia, a w podróży zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia oraz innych drobnych wydatków. Pracodawca zwraca koszt napojów w podróży krajowej, jeśli uzna je za uzasadnione. Pracodawca nie ma podstaw prawnych do obniżenia diety o poniesione przez pracownika koszty na napoje.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)

Warunki wykonywania pracy zdalnej

Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023 r., autor: Agata BarczewskaZ dniem 7 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, wprowadzone do Kodeksu pracy. Normują one m.in. tryb wprowadzania pracy zdalnej w danym zakładzie oraz…

Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023 r., autor: Agata Barczewska
Z dniem 7 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, wprowadzone do Kodeksu pracy. Normują one m.in. tryb wprowadzania pracy zdalnej w danym zakładzie oraz związane z tym prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Określają też przypadki, w których pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną i sposób wycofania się przez strony z takiej formy świadczenia pracy.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)

Nowe uprawnienia w Kodeksie pracy dla pracowników – rodziców lub opiekunów

Gazeta Podatkowa nr 27 (2006) z dnia 03.04.2023 r., autor: Agata BarczewskaPracownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy i wychowujący małoletnie dzieci korzystają z szeregu uprawnień z tytułu rodzicielstwa. Nowelizacja Kodeksu pracy, podpisana przez …

Gazeta Podatkowa nr 27 (2006) z dnia 03.04.2023 r., autor: Agata Barczewska
Pracownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy i wychowujący małoletnie dzieci korzystają z szeregu uprawnień z tytułu rodzicielstwa. Nowelizacja Kodeksu pracy, podpisana przez Prezydenta RP w dniu 23 marca 2023 r., daje tej grupie pracowników nowe uprawnienia. Przyznaje je też pracownikom, którzy sprawują opiekę nad innymi niż dzieci członkami rodziny.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)