Kodeksowe usankcjonowanie pracy zdalnej

Potrzeba wprowadzenia zmian w zakresie pracy zdalnej uzasadniona została w projekcie do ustawy – jako konieczność wyjścia naprzeciw uzasadnionym potrzebom pracowników i pracodawców, co wiąże się z wprowadzeniem pracy z…

Potrzeba wprowadzenia zmian w zakresie pracy zdalnej uzasadniona została w projekcie do ustawy – jako konieczność wyjścia naprzeciw uzasadnionym potrzebom pracowników i pracodawców, co wiąże się z wprowadzeniem pracy zdalnej jako rozwiązania stałego.

Ulga prorodzinna za 2023 r. dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością bez kryterium dochodowego

Od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać wiele istotnych zmian w podatkach, w tym podatku PIT. Zmianie ulegną zasady rozliczania ulgi prorodzinnej. Na wprowadzonych zmianach zyskają rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać wiele istotnych zmian w podatkach, w tym podatku PIT. Zmianie ulegną zasady rozliczania ulgi prorodzinnej. Na wprowadzonych zmianach zyskają rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Płaca minimalna 2023 w Europie. Gdzie jest najwyższa?

Jeśli płaca minimalna to tylko na zachodzie Europy. Luksemburg i Niemcy to dwa państwa, gdzie minimalne wynagrodzenie jest najwyższe w Unii Europejskiej. W jakim miejscu jest Polska i jak wiele brakuje nam do najbogats…

Jeśli płaca minimalna to tylko na zachodzie Europy. Luksemburg i Niemcy to dwa państwa, gdzie minimalne wynagrodzenie jest najwyższe w Unii Europejskiej. W jakim miejscu jest Polska i jak wiele brakuje nam do najbogatszych? Sprawdzamy.

Płaca minimalna 2023. Rekordowa podwyżka od lipca

Minimalne wynagrodzenie wzrasta z każdym miesiącem. Kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca 2023 roku. Ile wyniesie?

Minimalne wynagrodzenie wzrasta z każdym miesiącem. Kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca 2023 roku. Ile wyniesie?

Solidarność nie ogląda się za siebie. Co negocjują związkowcy „S” z rządem?

Jeszcze w tym tygodniu dojdzie do podpisania porozumienia największej centrali związkowej z rządem. Już w czerwcu wynegocjowane projekty zmian mają trafić do Sejmu ścieżką poselską. Z pominięciem konsultacji społecznyc…

Jeszcze w tym tygodniu dojdzie do podpisania porozumienia największej centrali związkowej z rządem. Już w czerwcu wynegocjowane projekty zmian mają trafić do Sejmu ścieżką poselską. Z pominięciem konsultacji społecznych.

Rejestracja spółki jawnej w KRS

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł CierkońskiSpośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znany…

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł Cierkoński
Spośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znanych ze spółki cywilnej. Samo założenie spółki jawnej również nie nastręcza nadmiernych trudności. Z dodatkowych ułatwień mogą korzystać wspólnicy decydujący się na założenie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy, tj. w ramach trybu S24. Spółka jawna powstaje z chwilą uzyskania wpisu w KRS.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Umowa najmu między udziałowcem a spółką z o.o.

Gazeta Podatkowa nr 20 (1999) z dnia 09.03.2023 r., autor: Paweł CierkońskiBazę lokalową dla działalności spółki z o.o. może stanowić także nieruchomość będąca własnością udziałowca spółki. Wspólnik może ją oddać spółce do korzystania na podstawie zawa…

Gazeta Podatkowa nr 20 (1999) z dnia 09.03.2023 r., autor: Paweł Cierkoński
Bazę lokalową dla działalności spółki z o.o. może stanowić także nieruchomość będąca własnością udziałowca spółki. Wspólnik może ją oddać spółce do korzystania na podstawie zawartej umowy. Umowy najmu środków trwałych, w których spółki biorą do korzystania rzeczy stanowiące własność wspólników, są wykorzystywane również jako prosty sposób przekazywania środków ze spółki do majątku udziałowca. Z takiego rozwiązania należy jednak korzystać nader ostrożnie.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Obowiązki firm w zakresie jednorazowych opakowań z plastiku

Gazeta Podatkowa nr 26 (2005) z dnia 30.03.2023 r., autor: Jolanta BiałkowskaOd 1 lipca 2024 r. wieczka i nakrętki z tworzyw sztucznych będą musiały być trwale przymocowane do pojemników z tworzyw sztucznych na napoje. Konieczność osiągnięcia zbiórki b…

Gazeta Podatkowa nr 26 (2005) z dnia 30.03.2023 r., autor: Jolanta Białkowska
Od 1 lipca 2024 r. wieczka i nakrętki z tworzyw sztucznych będą musiały być trwale przymocowane do pojemników z tworzyw sztucznych na napoje. Konieczność osiągnięcia zbiórki butelek z tworzyw sztucznych po napojach na poziomie 77% oraz zapewnienia odpowiedniej zawartości surowca wtórnego zacznie obowiązywać od 2025 r.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Kontrola w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Gazeta Podatkowa nr 26 (2005) z dnia 30.03.2023 r., autor: Małgorzata ŻujewskaZawieszenie działalności gospodarczej oznacza zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. P…

Gazeta Podatkowa nr 26 (2005) z dnia 30.03.2023 r., autor: Małgorzata Żujewska
Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może jednak m.in. podejmować wszelkie czynności niezbędne do zachowania źródła przychodów, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia czy powołać zarządcę sukcesyjnego. Przedsiębiorca może być także w okresie zawieszenia kontrolowany na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)