Na dzisiejszej konferencji prasowej Konfederacja informuje o nowej daninie, która miałaby obowiązywać od 2027 r. Podatnicy będą musieli zapłacić dodatkowy podatek w wysokości 1200 zł w skali roku od gospodarstwa domowego, które opalane jest piecem….
Na dzisiejszej konferencji prasowej Konfederacja informuje o nowej daninie, która miałaby obowiązywać od 2027 r. Podatnicy będą musieli zapłacić dodatkowy podatek w wysokości 1200 zł w skali roku od gospodarstwa domowego, które opalane jest piecem.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (573) z dnia 01.02.2023 r.Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynag…
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (573) z dnia 01.02.2023 r.Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym tego zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Uprawnienie to jest ograniczone czasowo i jeżeli w danym roku kalendarzowym nie zostanie wykorzystane - przepada.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)
Gazeta Podatkowa nr 12 (1991) z dnia 09.02.2023 r., autor: Agata BarczewskaZasadniczo pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dofinan…
Gazeta Podatkowa nr 12 (1991) z dnia 09.02.2023 r., autor: Agata BarczewskaZasadniczo pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dofinansowania nauki, np. opłacenia szkolenia. Jednak pracodawca ma prawo zażądać od niego zwrotu kosztów dofinansowania nauki wyłącznie w sytuacjach określonych. (...) Katalog przypadków, w których pracodawca może domagać się zwrotu dofinansowania z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika, ma charakter zamknięty.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego…
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Dieta w krajowej podróży służbowej jest przeznaczona na wyrównanie zwiększonych kosztów wyżywienia, a w podróży zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia oraz innych drobnych wydatków. Pracod…
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Dieta w krajowej podróży służbowej jest przeznaczona na wyrównanie zwiększonych kosztów wyżywienia, a w podróży zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia oraz innych drobnych wydatków. Pracodawca zwraca koszt napojów w podróży krajowej, jeśli uzna je za uzasadnione. Pracodawca nie ma podstaw prawnych do obniżenia diety o poniesione przez pracownika koszty na napoje.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)
Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023 r., autor: Agata BarczewskaZ dniem 7 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, wprowadzone do Kodeksu pracy. Normują one m.in. tryb wprowadzania pracy zdalnej w danym zakładzie oraz…
Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023 r., autor: Agata BarczewskaZ dniem 7 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, wprowadzone do Kodeksu pracy. Normują one m.in. tryb wprowadzania pracy zdalnej w danym zakładzie oraz związane z tym prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Określają też przypadki, w których pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną i sposób wycofania się przez strony z takiej formy świadczenia pracy.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (572) z dnia 10.01.2023 r.Do obliczenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed przyznaniem tego świadczenia. Przy czym w zależności od tego, w którym…
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (572) z dnia 10.01.2023 r.Do obliczenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed przyznaniem tego świadczenia. Przy czym w zależności od tego, w którym kwartale przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia, podstawa ta może podlegać waloryzacji. Waloryzacji podlega podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pierwszy dzień przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego przypada w kwartale, w którym ogłoszony przez Prezesa ZUS wskaźnik waloryzacji przekroczył 100%.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)
Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023 r., autor: Bożena DziubaObecnie zwolnienia lekarskie, uprawniające do wynagrodzenia i/lub zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego, co do zasady, są wystawiane w formie elektronicznej. Niejako automa…
Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023 r., autor: Bożena DziubaObecnie zwolnienia lekarskie, uprawniające do wynagrodzenia i/lub zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego, co do zasady, są wystawiane w formie elektronicznej. Niejako automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, następnie są one bezpłatnie udostępniane płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym na PUE ZUS. Ponieważ na koniec stycznia 2023 r. każdy płatnik składek powinien taki profil posiadać, niemal wszyscy pracodawcy i zleceniodawcy mają już dostęp do e-ZLA wystawionych ich ubezpieczonym.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)
Gazeta Podatkowa nr 17 (1996) z dnia 27.02.2023 r., autor: Dorota WyderskaOsoba wykonująca umowę zlecenia może być objęta ubezpieczeniem chorobowym, ale tylko, jeśli zgłosi chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, ponieważ dla zleceniobiorców ma ono c…
Gazeta Podatkowa nr 17 (1996) z dnia 27.02.2023 r., autor: Dorota WyderskaOsoba wykonująca umowę zlecenia może być objęta ubezpieczeniem chorobowym, ale tylko, jeśli zgłosi chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, ponieważ dla zleceniobiorców ma ono charakter dobrowolny. Objęcie zleceniobiorcy ubezpieczeniem chorobowym zasadniczo następuje od dnia złożenia przez zleceniodawcę w ZUS formularza zgłoszeniowego. Nie w każdym jednak przypadku zleceniobiorca może przystąpić do tego ubezpieczenia.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (573) z dnia 01.02.2023 r.Ustalając możliwą do realizacji kwotę potrącenia komorniczego, pracodawca powinien mieć na uwadze zachowanie granicy potrącenia oraz ewentualnie kwoty wolnej od potrąceń. Parametry te są różne …
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (573) z dnia 01.02.2023 r.Ustalając możliwą do realizacji kwotę potrącenia komorniczego, pracodawca powinien mieć na uwadze zachowanie granicy potrącenia oraz ewentualnie kwoty wolnej od potrąceń. Parametry te są różne w zależności od tego z jakiego świadczenia jest dokonywane potrącenie (z wynagrodzenia czy zasiłku) oraz czy potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie/pokrycie świadczeń alimentacyjnych czy innych niż alimentacyjne.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)