Obowiązek korzystania z fotelika podczas jazdy

Gazeta Podatkowa nr 8 (1987) z dnia 26.01.2023 r., autor: Dawid SzwarcZasadniczo nie wiek dziecka decyduje o tym, że podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku samochodowym. Istotny jest wzrost dziecka. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób ma…

Gazeta Podatkowa nr 8 (1987) z dnia 26.01.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Zasadniczo nie wiek dziecka decyduje o tym, że podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku samochodowym. Istotny jest wzrost dziecka. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest, co do zasady, przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Fotelik (urządzenie) musi być zgodne z masą i wzrostem dziecka i posiadać stosowne certyfikaty.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Odpowiedzialność domowników za zapłatę czynszu

Gazeta Podatkowa nr 9 (1988) z dnia 30.01.2023 r., autor: Dawid SzwarcOsoba, która nie podpisywała umowy, nie powinna odpowiadać za długi powstałe na skutek niewywiązywania się stron umowy ze swoich obowiązków. Niemniej w przypadku umowy najmu lokalu p…

Gazeta Podatkowa nr 9 (1988) z dnia 30.01.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Osoba, która nie podpisywała umowy, nie powinna odpowiadać za długi powstałe na skutek niewywiązywania się stron umowy ze swoich obowiązków. Niemniej w przypadku umowy najmu lokalu przepis przewiduje, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Odprawa dla pracownika służby cywilnej przechodzącego na emeryturę lub rentę

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (572) z dnia 10.01.2023 r.Odprawa emerytalna lub rentowa przysługująca na podstawie przepisów Kodeksu pracy jest świadczeniem powszechnym, ustawowo gwarantowanym, a jej wysokość odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (572) z dnia 10.01.2023 r.
Odprawa emerytalna lub rentowa przysługująca na podstawie przepisów Kodeksu pracy jest świadczeniem powszechnym, ustawowo gwarantowanym, a jej wysokość odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu za pracę pracownika i jest niezależna od posiadanego przez uprawnionego stażu zatrudnienia. Jest to świadczenie, które każdy pracownik powinien otrzymać raz w życiu, gdy traci status pracowniczy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Ubezpieczenie chorobowe ze zlecenia

Gazeta Podatkowa nr 17 (1996) z dnia 27.02.2023 r., autor: Dorota WyderskaOsoba wykonująca umowę zlecenia może być objęta ubezpieczeniem chorobowym, ale tylko, jeśli zgłosi chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, ponieważ dla zleceniobiorców ma ono c…

Gazeta Podatkowa nr 17 (1996) z dnia 27.02.2023 r., autor: Dorota Wyderska
Osoba wykonująca umowę zlecenia może być objęta ubezpieczeniem chorobowym, ale tylko, jeśli zgłosi chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, ponieważ dla zleceniobiorców ma ono charakter dobrowolny. Objęcie zleceniobiorcy ubezpieczeniem chorobowym zasadniczo następuje od dnia złożenia przez zleceniodawcę w ZUS formularza zgłoszeniowego. Nie w każdym jednak przypadku zleceniobiorca może przystąpić do tego ubezpieczenia.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Ustalenie wysokości potrącenia komorniczego z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (573) z dnia 01.02.2023 r.Ustalając możliwą do realizacji kwotę potrącenia komorniczego, pracodawca powinien mieć na uwadze zachowanie granicy potrącenia oraz ewentualnie kwoty wolnej od potrąceń. Parametry te są różne …

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (573) z dnia 01.02.2023 r.
Ustalając możliwą do realizacji kwotę potrącenia komorniczego, pracodawca powinien mieć na uwadze zachowanie granicy potrącenia oraz ewentualnie kwoty wolnej od potrąceń. Parametry te są różne w zależności od tego z jakiego świadczenia jest dokonywane potrącenie (z wynagrodzenia czy zasiłku) oraz czy potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie/pokrycie świadczeń alimentacyjnych czy innych niż alimentacyjne.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Rozliczenie niedoborów powstałych w wyniku spisu z natury towarów

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (577) z dnia 01.01.2023 r.Terminy oraz częstotliwość inwentaryzacji określają przepisy ustawy o rachunkowości, a szerzej wyjaśnia je stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu…

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (577) z dnia 01.01.2023 r.
Terminy oraz częstotliwość inwentaryzacji określają przepisy ustawy o rachunkowości, a szerzej wyjaśnia je stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Korzystanie z Krajowych Standardów Rachunkowości nie jest obligatoryjne, jednak prowadzi do przyjęcia przez jednostkę rozwiązań, które uznaje się za zapewniające rzetelne i jasne, zgodne z przepisami o rachunkowości, przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/rachunkowosc/)

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, zakupionych przez zakład budżetowy z otrzymanej dotacji

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (577) z dnia 01.01.2023 r.Samorządowy zakład budżetowy zobowiązany jest do ujmowania równowartości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieod…

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (577) z dnia 01.01.2023 r.
Samorządowy zakład budżetowy zobowiązany jest do ujmowania równowartości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie, oraz tych, na których sfinansowanie zakład otrzymał środki pieniężne, po stronie Ma konta 760 "Pozostałe przychody operacyjne". Zapisu tego dokonuje się w korespondencji ze stroną Wn konta 800 "Fundusz jednostki".
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/rachunkowosc/)

PIT. Luka w przepisach komplikuje rozliczenie rodziców

Wystarczy nawet jeden dzień w małżeństwie, by złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2022 r. Jednak aby skorzystać z wyższego limitu ulgi na dziecko, trzeba być małżeństwem przez cały rok. Efektem niespełnienia tego waru…

Wystarczy nawet jeden dzień w małżeństwie, by złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2022 r. Jednak aby skorzystać z wyższego limitu ulgi na dziecko, trzeba być małżeństwem przez cały rok. Efektem niespełnienia tego warunku może być jej utrata.

Środki odwoławcze w KPO

Gazeta Podatkowa nr 93 (1968) z dnia 21.11.2022 r., autor: Jolanta BiałkowskaDo postępowania w zakresie ubiegania się o dofinansowanie oraz udzielania dofinansowania na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego z Krajowego Planu Obudowy i Zwiększenia O…

Gazeta Podatkowa nr 93 (1968) z dnia 21.11.2022 r., autor: Jolanta Białkowska
Do postępowania w zakresie ubiegania się o dofinansowanie oraz udzielania dofinansowania na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego z Krajowego Planu Obudowy i Zwiększenia Odporności, jak również w odniesieniu do procedury odwoławczej nie ma zastosowania Kodeks postępowania administracyjnego. Decyzja o odmowie przyznania wsparcia nie będzie więc decyzją administracyjną, a co za tym idzie, nie stosuje się do niej przepisów K.p.a.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Dwa statusy działalności rolnika ryczałtowego

Gazeta Podatkowa nr 6 (1985) z dnia 19.01.2023 r., autor: Małgorzata SmolnikGdy rolnik ryczałtowy, oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego, planuje dokonywać także innych czynności podlegających VAT, może być w tym zakresie podatnikiem VAT czynnym. Jes…

Gazeta Podatkowa nr 6 (1985) z dnia 19.01.2023 r., autor: Małgorzata Smolnik
Gdy rolnik ryczałtowy, oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego, planuje dokonywać także innych czynności podlegających VAT, może być w tym zakresie podatnikiem VAT czynnym. Jest to wyjątkowy przypadek, w którym jeden podmiot może łączyć dwa statusy - podatnika VAT zwolnionego z VAT jako rolnik ryczałtowy i jednocześnie podatnika VAT czynnego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)