Okres służby w formacji mundurowej w stażu urlopowym pracownika

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (576) z dnia 10.03.2023 r.Funkcjonariusz Służby Więziennej ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie od drugiego roku służby, natomiast prawo do pierwszego – nabywa z upływem każdego miesiąca służby w wymiarze 1/…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (576) z dnia 10.03.2023 r.
Funkcjonariusz Służby Więziennej ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie od drugiego roku służby, natomiast prawo do pierwszego - nabywa z upływem każdego miesiąca służby w wymiarze 1/12 z 26 dni. Przysługuje mu również urlop dodatkowy, jeżeli pełni służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych, a także gdy osiągnie odpowiedni staż służby. Ich wykorzystanie w całości lub w części albo uzyskanie ekwiwalentu pieniężnego w razie niemożliwości ich zrealizowania w naturze z powodu ustania stosunku pracy nie ma znaczenia dla wymiaru urlopu wypoczynkowego ze stosunku pracy zawartego w tym samym roku kalendarzowym. Nie jest to bowiem urlop wypoczynkowy w rozumieniu Kodeksu pracy.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)

Zieliński odpadł w pierwszej rundzie debla turnieju ATP Masters w Monte Carlo

Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys przegrali z rozstawionymi z numerem piątym Chorwatem Ivanem Dodigiem i Amerykaninem Austinem Krajickiem 6:7 (3-7), 3:6 w pierwszej rundzie debla tenisowego turnieju ATP Masters 1000…

Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys przegrali z rozstawionymi z numerem piątym Chorwatem Ivanem Dodigiem i Amerykaninem Austinem Krajickiem 6:7 (3-7), 3:6 w pierwszej rundzie debla tenisowego turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo (pula nagród 5,8 mln euro).

Szefowa PIP: Nie będzie kontroli w domach pracowników

Sprawdzimy wdrażanie procedur dotyczących pracy zdalnej, w tym porozumień pracodawców ze związkami zawodowymi. Nie będziemy jednak prowadzali kontroli w domach, przestrzeń prywatna pracownika jest objęta ochroną miru d…

Sprawdzimy wdrażanie procedur dotyczących pracy zdalnej, w tym porozumień pracodawców ze związkami zawodowymi. Nie będziemy jednak prowadzali kontroli w domach, przestrzeń prywatna pracownika jest objęta ochroną miru domowego – powiedziała PAP główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Sposób na opóźnienie dłużnika

Gazeta Podatkowa nr 12 (1991) z dnia 09.02.2023 r., autor: Marta Bezulska-PowagaSposób dochodzenia nieuregulowanej w terminie należności nie budzi większych wątpliwości. Pierwszym krokiem jest wezwanie do zapłaty, a w przypadku dalszej zwłoki – skierow…

Gazeta Podatkowa nr 12 (1991) z dnia 09.02.2023 r., autor: Marta Bezulska-Powaga
Sposób dochodzenia nieuregulowanej w terminie należności nie budzi większych wątpliwości. Pierwszym krokiem jest wezwanie do zapłaty, a w przypadku dalszej zwłoki - skierowanie sprawy na drogę sądową. Przepisy przewidują również uprawnienie domagania się przez wierzyciela wykonania świadczenia niepieniężnego. Możliwe jest zarówno dochodzenie realnego wykonania zobowiązania przez dłużnika, a także uzyskanie upoważnienia do wykonania czynności na jego koszt. Treść przysługującego roszczenia jest uzależniona od źródła zobowiązania.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Wszystko o autozapisie do PPK w 2023 r.

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Kinga RomasW 2023 r. będzie miał miejsce po raz pierwszy od wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych tzw. ponowny autozapis do PPK. Na czym polega ten mechanizm? Czy obejmie wszystkich praco…

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Kinga Romas
W 2023 r. będzie miał miejsce po raz pierwszy od wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych tzw. ponowny autozapis do PPK. Na czym polega ten mechanizm? Czy obejmie wszystkich pracowników? Jakich formalności i w jakim terminie musi dopełnić podmiot zatrudniający?
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Obowiązek usuwania śniegu zalegającego na dachu hali magazynowej

Gazeta Podatkowa nr 3 (1982) z dnia 09.01.2023 r., autor: Kinga RomasWłaściciele i zarządcy obiektu budowlanego zobowiązani są zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziały…

Gazeta Podatkowa nr 3 (1982) z dnia 09.01.2023 r., autor: Kinga Romas
Właściciele i zarządcy obiektu budowlanego zobowiązani są zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Dotacje na wysokosprawną kogenerację

Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023 r., autor: Jolanta BiałkowskaW ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i p…

Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023 r., autor: Jolanta Białkowska
W ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Niedopłata PIT 2023. Jak zapłacić zaległy podatek?

Podatnicy, którzy w PIT za 2022 rok zanotowali niedopłatę podatku, powinni go uregulować najpóźniej do 2 maja. Wpłatę należy uiścić wyłącznie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Skąd go wziąć?

Podatnicy, którzy w PIT za 2022 rok zanotowali niedopłatę podatku, powinni go uregulować najpóźniej do 2 maja. Wpłatę należy uiścić wyłącznie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Skąd go wziąć?

Obowiązek korzystania z fotelika podczas jazdy

Gazeta Podatkowa nr 8 (1987) z dnia 26.01.2023 r., autor: Dawid SzwarcZasadniczo nie wiek dziecka decyduje o tym, że podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku samochodowym. Istotny jest wzrost dziecka. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób ma…

Gazeta Podatkowa nr 8 (1987) z dnia 26.01.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Zasadniczo nie wiek dziecka decyduje o tym, że podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku samochodowym. Istotny jest wzrost dziecka. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest, co do zasady, przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Fotelik (urządzenie) musi być zgodne z masą i wzrostem dziecka i posiadać stosowne certyfikaty.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)