Aktualności

Zbieg uprawnień do emerytury i renty rodzinnej

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Bożena DziubaRenta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warun…

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Bożena Dziuba
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie emerytalnej (np. do emerytury i renty rodzinnej) wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Świadczenie rehabilitacyjne także po 91 dniach zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Gazeta Podatkowa nr 16 (1995) z dnia 23.02.2023 r., autor: Bożena DziubaŚwiadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują…

Gazeta Podatkowa nr 16 (1995) z dnia 23.02.2023 r., autor: Bożena Dziuba
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć pod pojęciem "wyczerpania zasiłku chorobowego". Ponieważ jednak zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub odpowiednio 270 dni, przyjęło się, że świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest po upływie 182- lub 270-dniowego okresu zasiłkowego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Dokumenty dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego dla osoby prowadzącej własną działalność pozarolniczą

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Bożena DziubaDokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem to: zaświadczenie płatnika składek, w przypadku ubezpieczonego prowa…

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Bożena Dziuba
Dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem to: zaświadczenie płatnika składek, w przypadku ubezpieczonego prowadzącego pozarolniczą działalność sporządzone najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu Z-3b oraz wniosek o zasiłek opiekuńczy, w przypadku opieki nad dzieckiem sporządzony na druku Z-15A.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Nowelizacja Kodeksu Pracy opublikowana w Dzienniku Ustaw

Po długim oczekiwaniu w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia …

Po długim oczekiwaniu w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia ...

Nowy rok w składce zdrowotnej

Gazeta Podatkowa nr 16 (1995) z dnia 23.02.2023 r., autor: Dorota WyderskaDla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych jest przewidziany rok składkowy obowiązujący od 1 lutego danego roku do 31 stycznia następnego roku. Opłacają oni składkę …

Gazeta Podatkowa nr 16 (1995) z dnia 23.02.2023 r., autor: Dorota Wyderska
Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych jest przewidziany rok składkowy obowiązujący od 1 lutego danego roku do 31 stycznia następnego roku. Opłacają oni składkę zdrowotną naliczoną od podstawy wymiaru ustalonej w oparciu o firmowy dochód z poprzedniego miesiąca. Z dniem 1 lutego 2023 r. rozpoczął się nowy rok składkowy. Pierwszą składkę zdrowotną w nowym roku składkowym zapłacą w marcu br.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Ubezpieczenie chorobowe ze zlecenia

Gazeta Podatkowa nr 17 (1996) z dnia 27.02.2023 r., autor: Dorota WyderskaOsoba wykonująca umowę zlecenia może być objęta ubezpieczeniem chorobowym, ale tylko, jeśli zgłosi chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, ponieważ dla zleceniobiorców ma ono c…

Gazeta Podatkowa nr 17 (1996) z dnia 27.02.2023 r., autor: Dorota Wyderska
Osoba wykonująca umowę zlecenia może być objęta ubezpieczeniem chorobowym, ale tylko, jeśli zgłosi chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, ponieważ dla zleceniobiorców ma ono charakter dobrowolny. Objęcie zleceniobiorcy ubezpieczeniem chorobowym zasadniczo następuje od dnia złożenia przez zleceniodawcę w ZUS formularza zgłoszeniowego. Nie w każdym jednak przypadku zleceniobiorca może przystąpić do tego ubezpieczenia.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego na kolejny okres

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego za cały przyznany okres stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru wcześniej wypłacanego zasiłku chorobowego po ewentualnym podwyższeniu do kwoty najn…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.
Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego za cały przyznany okres stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru wcześniej wypłacanego zasiłku chorobowego po ewentualnym podwyższeniu do kwoty najniższej podstawy wymiaru świadczenia obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, pod warunkiem że jego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Rentę uczniowską można zamienić na rentę socjalną

Gazeta Podatkowa nr 11 (1990) z dnia 06.02.2023 r., autor: Honorata UrbaniakW katalogu świadczeń wypłacanych przez ZUS nadal figuruje renta uczniowska. Prawo do tego świadczenia nabywane było na podstawie nieobowiązującej już ustawy z zakresu ubezpiecz…

Gazeta Podatkowa nr 11 (1990) z dnia 06.02.2023 r., autor: Honorata Urbaniak
W katalogu świadczeń wypłacanych przez ZUS nadal figuruje renta uczniowska. Prawo do tego świadczenia nabywane było na podstawie nieobowiązującej już ustawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Jest to świadczenie, które - po nabyciu prawa do niego - mimo braku możliwości przyznawania go na nowo, można nadal pobierać. Obecnie ustawodawca zaproponował zamianę renty uczniowskiej na rentę socjalną. Z czym zatem wiąże się skorzystanie przez rencistów z takiej możliwości?
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy pracownika do 26. roku życia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Wolne od podatku dochodowego są przychody m.in. ze stosunku pracy, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Prz…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.
Wolne od podatku dochodowego są przychody m.in. ze stosunku pracy, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Przy obliczaniu tej kwoty nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o pdof, zwolnionych od podatku dochodowego oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Rozwiązanie umowy i wysokość odprawy w związku z przejściem na emeryturę

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.Ubezpieczonemu, co do zasady w wieku 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna, przysługuje emerytura. W celu jej pobierania uprawniony pozostający w stosunku pracy jest zobowiązany złożyć w ZUS od…

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023 r.
Ubezpieczonemu, co do zasady w wieku 60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna, przysługuje emerytura. W celu jej pobierania uprawniony pozostający w stosunku pracy jest zobowiązany złożyć w ZUS odpowiednie dokumenty oraz rozwiązać stosunek pracy. Prawo do emerytury ulega bowiem zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)