Aktualności

Deklaracja w sprawie odbioru odpadów komunalnych

Gazeta Podatkowa nr 27 (2006) z dnia 03.04.2023 r., autor: Dawid SzwarcDeklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązani złożyć do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściciele nieruchomości, na których zamieszk…

Gazeta Podatkowa nr 27 (2006) z dnia 03.04.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązani złożyć do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Za właściciela uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Odpowiedzialność spadkobierców za długi

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Dawid SzwarcZgodnie z przepisami do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Na ten moment składniki majątku spadkobiercy są od siebie odd…

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Zgodnie z przepisami do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Na ten moment składniki majątku spadkobiercy są od siebie oddzielone - jeden to majątek "prywatny", dotychczas posiadany przez spadkobiercę, drugi to masa spadkowa. Jednak, od chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Likwidacja działalności a składka zdrowotna w PIT-28

Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023 r., autor: Agata CieślaPolski Ład, którego przepisy funkcjonowały w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r., zlikwidował istniejącą do końca 2021 r. możliwość uwzględniania w rachunku podatkowym skład…

Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023 r., autor: Agata Cieśla
Polski Ład, którego przepisy funkcjonowały w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r., zlikwidował istniejącą do końca 2021 r. możliwość uwzględniania w rachunku podatkowym składek zdrowotnych. Z dniem 1 lipca 2022 r. przepisy Polskiego Ładu 2.0 przywróciły tę możliwość w zmodyfikowanej wersji, jednak wyłącznie w odniesieniu do przedsiębiorców będących tzw. liniowcami lub ryczałtowcami.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Rejestracja spółki jawnej w KRS

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł CierkońskiSpośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znany…

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł Cierkoński
Spośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znanych ze spółki cywilnej. Samo założenie spółki jawnej również nie nastręcza nadmiernych trudności. Z dodatkowych ułatwień mogą korzystać wspólnicy decydujący się na założenie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy, tj. w ramach trybu S24. Spółka jawna powstaje z chwilą uzyskania wpisu w KRS.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Powoływanie fundacji rodzinnych od maja 2023 r.

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023 r., autor: Marta Stefanowicz – WasilewskaW Polsce duża liczba przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Wiele z nich mierzy się lub będzie się mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania majątk…

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023 r., autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
W Polsce duża liczba przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Wiele z nich mierzy się lub będzie się mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania majątku następcom prawnym. Z dniem 22 maja 2023 r. wejdzie w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która może okazać się rozwiązaniem dla przedsiębiorców myślących o przyszłości swoich firm. Zadaniem fundacji rodzinnej będzie gromadzenie i zarządzanie majątkiem przekazanym przez fundatora i inne osoby. Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej będzie można finansować np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia beneficjentów.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Dotacja na wdrożenie innowacji w FENG

Gazeta Podatkowa nr 22 (2001) z dnia 16.03.2023 r., autor: Jolanta BiałkowskaDla przedsiębiorcy, który wystąpi o dofinansowanie początkowej (nowej) inwestycji w ramach działania Ścieżka SMART programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 202…

Gazeta Podatkowa nr 22 (2001) z dnia 16.03.2023 r., autor: Jolanta Białkowska
Dla przedsiębiorcy, który wystąpi o dofinansowanie początkowej (nowej) inwestycji w ramach działania Ścieżka SMART programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, nie określono minimalnej ani maksymalnej wartości kosztów kwalifikowalnych. To przedsiębiorca z sektora MŚP decyduje o wartości kosztów kwalifikowalnych początkowej inwestycji, biorąc pod uwagę fakt, że musi zapewnić wkład własny na poziomie co najmniej 25% wartości tych kosztów, objętych regionalną pomocą inwestycyjną w module wdrożenia innowacji. Wkład ten musi przybrać formę środków finansowych wolnych od publicznego wsparcia.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Wykazanie zabytkowego obiektu w deklaracji na podatek od nieruchomości

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Marta Stefanowicz – WasilewskaNieruchomości, które podlegają zwolnieniu w podatku od nieruchomości, również należy wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości. Zwolnione z podatku od nieru…

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
Nieruchomości, które podlegają zwolnieniu w podatku od nieruchomości, również należy wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości. Zwolnione z podatku od nieruchomości są grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków. Takie zwolnienie nie przysługuje w odniesieniu do części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

„Prawo do naprawy”, czyli kolejne zmiany dla konsumentów

Gazeta Podatkowa nr 38 (2017) z dnia 11.05.2023 r., autor: Marta Stefanowicz – WasilewskaDopiero co Polska implementowała dwie dyrektywy unijne, które znacząco zmieniły prawa konsumenta, a już trwają prace nad kolejną dyrektywą wprowadzającą zmiany w t…

Gazeta Podatkowa nr 38 (2017) z dnia 11.05.2023 r., autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
Dopiero co Polska implementowała dwie dyrektywy unijne, które znacząco zmieniły prawa konsumenta, a już trwają prace nad kolejną dyrektywą wprowadzającą zmiany w tym zakresie. Chodzi o projekt dyrektywy w sprawie wspólnych zasad promujących naprawę towaru. Celem "Prawa do naprawy" jest ułatwienie konsumentom naprawy, a nie wymiany towarów, i zwiększenie opłacalności naprawy. Większy popyt ma przełożyć się na ożywienie sektora napraw i jednocześnie zachęcić producentów i sprzedawców do rozwijania bardziej zrównoważonych modeli biznesowych.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Europejska płaca minimalna: Co oznacza wdrożenie dyrektywy w Polsce, o ile wzrośnie najniższa pensja?

Wszystko wskazuje na to, że w 2024 Polska może być jednym z kilku krajów unijnych z najwyższą płacą minimalną. O ile średnia pensja Polaków nadal jest bardzo niska w porównaniu do innych mieszkańców Unii, wynagrodzenie…

Wszystko wskazuje na to, że w 2024 Polska może być jednym z kilku krajów unijnych z najwyższą płacą minimalną. O ile średnia pensja Polaków nadal jest bardzo niska w porównaniu do innych mieszkańców Unii, wynagrodzenie minimalne może znacząco wzrosnąć.

Rozszerzenie informacji o warunkach zatrudnienia

Gazeta Podatkowa nr 30 (2009) z dnia 13.04.2023 r., autor: Agata BarczewskaZatrudnienie w ramach stosunku pracy jest związane z licznymi obowiązkami dokumentacyjnymi po stronie pracodawcy. Dotyczy to wszystkich etapów zatrudnienia, w tym nawiązania sto…

Gazeta Podatkowa nr 30 (2009) z dnia 13.04.2023 r., autor: Agata Barczewska
Zatrudnienie w ramach stosunku pracy jest związane z licznymi obowiązkami dokumentacyjnymi po stronie pracodawcy. Dotyczy to wszystkich etapów zatrudnienia, w tym nawiązania stosunku pracy. Z tym etapem wiąże się m.in. wymóg przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia. Za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy zakres tej informacji ulegnie niedługo znacznemu rozszerzeniu.
(czytaj wiecej - https://www.gofin.pl/prawo-pracy/)