Aktualności

Obowiązek korzystania z fotelika podczas jazdy

Gazeta Podatkowa nr 8 (1987) z dnia 26.01.2023 r., autor: Dawid SzwarcZasadniczo nie wiek dziecka decyduje o tym, że podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku samochodowym. Istotny jest wzrost dziecka. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób ma…

Gazeta Podatkowa nr 8 (1987) z dnia 26.01.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Zasadniczo nie wiek dziecka decyduje o tym, że podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku samochodowym. Istotny jest wzrost dziecka. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest, co do zasady, przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Fotelik (urządzenie) musi być zgodne z masą i wzrostem dziecka i posiadać stosowne certyfikaty.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Odpowiedzialność domowników za zapłatę czynszu

Gazeta Podatkowa nr 9 (1988) z dnia 30.01.2023 r., autor: Dawid SzwarcOsoba, która nie podpisywała umowy, nie powinna odpowiadać za długi powstałe na skutek niewywiązywania się stron umowy ze swoich obowiązków. Niemniej w przypadku umowy najmu lokalu p…

Gazeta Podatkowa nr 9 (1988) z dnia 30.01.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Osoba, która nie podpisywała umowy, nie powinna odpowiadać za długi powstałe na skutek niewywiązywania się stron umowy ze swoich obowiązków. Niemniej w przypadku umowy najmu lokalu przepis przewiduje, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Prawa i obowiązki związane z korzystaniem z rodzinnego ogrodu działkowego

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Dawid SzwarcPrzez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobo…

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe. Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami oraz regulaminem. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Bezpieczne poruszanie się deskorolką elektryczną

Gazeta Podatkowa nr 25 (2004) z dnia 27.03.2023 r., autor: Dawid SzwarcDeskorolka elektryczna to urządzenie należące do kategorii „urządzeń transportu osobistego”, tzw. UTO. Kierujący urządzeniem transportu osobistego ma obowiązek korzystać z drogi dla…

Gazeta Podatkowa nr 25 (2004) z dnia 27.03.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Deskorolka elektryczna to urządzenie należące do kategorii "urządzeń transportu osobistego", tzw. UTO. Kierujący urządzeniem transportu osobistego ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący tym urządzeniem, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Deklaracja w sprawie odbioru odpadów komunalnych

Gazeta Podatkowa nr 27 (2006) z dnia 03.04.2023 r., autor: Dawid SzwarcDeklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązani złożyć do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściciele nieruchomości, na których zamieszk…

Gazeta Podatkowa nr 27 (2006) z dnia 03.04.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązani złożyć do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Za właściciela uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Wpływ pozbawienia/ograniczenia władzy rodzicielskiej na alimenty

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Dawid SzwarcWładza rodzicielska to instytucja odmienna od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z przepisami, obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka trwa tak długo, jak dziecko nie jest w s…

Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 06.04.2023 r., autor: Dawid Szwarc
Władza rodzicielska to instytucja odmienna od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z przepisami, obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka trwa tak długo, jak dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Celem tego obowiązku jest zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka związanych z jego wychowaniem, rozwojem, edukacją, realizacją hobby itp. Obowiązek alimentacyjny dotyczy zatem również dzieci, które są pełnoletnie i np. kontynuują naukę.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/prawnik-radzi/)

Rozliczenia ze wspólnikiem występującym ze spółki cywilnej

Gazeta Podatkowa nr 7 (1986) z dnia 23.01.2023 r., autor: Ewelina Mentel-WyrzychowskaWspólnik spółki cywilnej może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział. Spółka, w której pozostanie co najmniej dwóch wspólników, może kontynuować działalność. Pojawi…

Gazeta Podatkowa nr 7 (1986) z dnia 23.01.2023 r., autor: Ewelina Mentel-Wyrzychowska
Wspólnik spółki cywilnej może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział. Spółka, w której pozostanie co najmniej dwóch wspólników, może kontynuować działalność. Pojawia się wówczas kwestia rozliczeń z występującym wspólnikiem. Zasady rozliczeń regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Przy tym mają one zastosowanie, o ile strony nie postanowią inaczej.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Dotacje na wysokosprawną kogenerację

Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023 r., autor: Jolanta BiałkowskaW ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i p…

Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023 r., autor: Jolanta Białkowska
W ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Rejestracja spółki jawnej w KRS

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł CierkońskiSpośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znany…

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł Cierkoński
Spośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znanych ze spółki cywilnej. Samo założenie spółki jawnej również nie nastręcza nadmiernych trudności. Z dodatkowych ułatwień mogą korzystać wspólnicy decydujący się na założenie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy, tj. w ramach trybu S24. Spółka jawna powstaje z chwilą uzyskania wpisu w KRS.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Dotacja na wdrożenie innowacji w FENG

Gazeta Podatkowa nr 22 (2001) z dnia 16.03.2023 r., autor: Jolanta BiałkowskaDla przedsiębiorcy, który wystąpi o dofinansowanie początkowej (nowej) inwestycji w ramach działania Ścieżka SMART programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 202…

Gazeta Podatkowa nr 22 (2001) z dnia 16.03.2023 r., autor: Jolanta Białkowska
Dla przedsiębiorcy, który wystąpi o dofinansowanie początkowej (nowej) inwestycji w ramach działania Ścieżka SMART programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, nie określono minimalnej ani maksymalnej wartości kosztów kwalifikowalnych. To przedsiębiorca z sektora MŚP decyduje o wartości kosztów kwalifikowalnych początkowej inwestycji, biorąc pod uwagę fakt, że musi zapewnić wkład własny na poziomie co najmniej 25% wartości tych kosztów, objętych regionalną pomocą inwestycyjną w module wdrożenia innowacji. Wkład ten musi przybrać formę środków finansowych wolnych od publicznego wsparcia.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)