Aktualności

Wszystko o autozapisie do PPK w 2023 r.

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Kinga RomasW 2023 r. będzie miał miejsce po raz pierwszy od wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych tzw. ponowny autozapis do PPK. Na czym polega ten mechanizm? Czy obejmie wszystkich praco…

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Kinga Romas
W 2023 r. będzie miał miejsce po raz pierwszy od wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych tzw. ponowny autozapis do PPK. Na czym polega ten mechanizm? Czy obejmie wszystkich pracowników? Jakich formalności i w jakim terminie musi dopełnić podmiot zatrudniający?
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Regulacje dotyczące zawierania umów podczas pokazów

Gazeta Podatkowa nr 10 (1989) z dnia 02.02.2023 r., autor: Marta Stefanowicz – WasilewskaZ dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie liczne, nowe regulacje dotyczące obowiązków sprzedawców i usługodawców oraz związanych z nimi uprawnień konsumentów. Wśró…

Gazeta Podatkowa nr 10 (1989) z dnia 02.02.2023 r., autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie liczne, nowe regulacje dotyczące obowiązków sprzedawców i usługodawców oraz związanych z nimi uprawnień konsumentów. Wśród tych przepisów znalazły się również regulacje chroniące konsumentów przed zawieraniem niekorzystnych dla nich umów na pokazach. Pokazy połączone z zakupem produktów lub usług są kierowane szczególnie do osób starszych. Wiele firm stworzyło z tego rodzaju sprzedaży intratny biznes.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Dotacje na wysokosprawną kogenerację

Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023 r., autor: Jolanta BiałkowskaW ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i p…

Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023 r., autor: Jolanta Białkowska
W ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Likwidacja działalności a składka zdrowotna w PIT-28

Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023 r., autor: Agata CieślaPolski Ład, którego przepisy funkcjonowały w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r., zlikwidował istniejącą do końca 2021 r. możliwość uwzględniania w rachunku podatkowym skład…

Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023 r., autor: Agata Cieśla
Polski Ład, którego przepisy funkcjonowały w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r., zlikwidował istniejącą do końca 2021 r. możliwość uwzględniania w rachunku podatkowym składek zdrowotnych. Z dniem 1 lipca 2022 r. przepisy Polskiego Ładu 2.0 przywróciły tę możliwość w zmodyfikowanej wersji, jednak wyłącznie w odniesieniu do przedsiębiorców będących tzw. liniowcami lub ryczałtowcami.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Powoływanie fundacji rodzinnych od maja 2023 r.

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023 r., autor: Marta Stefanowicz – WasilewskaW Polsce duża liczba przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Wiele z nich mierzy się lub będzie się mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania majątk…

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023 r., autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
W Polsce duża liczba przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Wiele z nich mierzy się lub będzie się mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania majątku następcom prawnym. Z dniem 22 maja 2023 r. wejdzie w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która może okazać się rozwiązaniem dla przedsiębiorców myślących o przyszłości swoich firm. Zadaniem fundacji rodzinnej będzie gromadzenie i zarządzanie majątkiem przekazanym przez fundatora i inne osoby. Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej będzie można finansować np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia beneficjentów.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Rejestracja spółki jawnej w KRS

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł CierkońskiSpośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znany…

Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 02.03.2023 r., autor: Paweł Cierkoński
Spośród wszystkich typów spółek handlowych spółka jawna jest podmiotem konstrukcyjnie najprostszym. W dużym stopniu jej funkcjonowanie opiera się na nietrudnych schematach znanych ze spółki cywilnej. Samo założenie spółki jawnej również nie nastręcza nadmiernych trudności. Z dodatkowych ułatwień mogą korzystać wspólnicy decydujący się na założenie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy, tj. w ramach trybu S24. Spółka jawna powstaje z chwilą uzyskania wpisu w KRS.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

Umowa najmu między udziałowcem a spółką z o.o.

Gazeta Podatkowa nr 20 (1999) z dnia 09.03.2023 r., autor: Paweł CierkońskiBazę lokalową dla działalności spółki z o.o. może stanowić także nieruchomość będąca własnością udziałowca spółki. Wspólnik może ją oddać spółce do korzystania na podstawie zawa…

Gazeta Podatkowa nr 20 (1999) z dnia 09.03.2023 r., autor: Paweł Cierkoński
Bazę lokalową dla działalności spółki z o.o. może stanowić także nieruchomość będąca własnością udziałowca spółki. Wspólnik może ją oddać spółce do korzystania na podstawie zawartej umowy. Umowy najmu środków trwałych, w których spółki biorą do korzystania rzeczy stanowiące własność wspólników, są wykorzystywane również jako prosty sposób przekazywania środków ze spółki do majątku udziałowca. Z takiego rozwiązania należy jednak korzystać nader ostrożnie.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/firma/)

TSUE: Zwolnienie grupowe z pracy legalne, mimo że złamano przepisy

Nie każde naruszenie procedury zwolnień grupowych powoduje, że pracownik wygra z pracodawcą w sądzie. Z kolei związki zawodowe muszą mieć w niej więcej praw. Tak twierdzi rzecznik generalny TSUE.

Nie każde naruszenie procedury zwolnień grupowych powoduje, że pracownik wygra z pracodawcą w sądzie. Z kolei związki zawodowe muszą mieć w niej więcej praw. Tak twierdzi rzecznik generalny TSUE.

Świadczenie rehabilitacyjne także po 91 dniach zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Gazeta Podatkowa nr 16 (1995) z dnia 23.02.2023 r., autor: Bożena DziubaŚwiadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują…

Gazeta Podatkowa nr 16 (1995) z dnia 23.02.2023 r., autor: Bożena Dziuba
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć pod pojęciem "wyczerpania zasiłku chorobowego". Ponieważ jednak zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub odpowiednio 270 dni, przyjęło się, że świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest po upływie 182- lub 270-dniowego okresu zasiłkowego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)

Zbieg uprawnień do emerytury i renty rodzinnej

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Bożena DziubaRenta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warun…

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023 r., autor: Bożena Dziuba
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie emerytalnej (np. do emerytury i renty rodzinnej) wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
(czytaj wiecej - www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/)